Українська    Русский   English 
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг

Національна комісія, що здійснює державне
регулювання у сфері ринків фінансових послуг

Нацкомфінпослуг
Лист Голові комісії

Сервісний центр

 

Ситуація на фінансових ринках залишається складною, проте вже розпочато ряд важливих реформ, направлених на оздоровлення і розвиток фінансового сектору, - Ігор Пашко

08 жовтня 2015

Загальні показники ринку страхування за перше півріччя 2015 року у порівнянні з відповідним періодом попереднього року показали позитивну динаміку:

-          валові страхові премії зросли на 22% і становлять майже 13,5 млрд. грн;

-          чисті страхові премії зросли на 24% і становлять понад 10,8 млрд. грн;

-          валові страхові виплати зросли на 27% і становлять майже 3,1 млрд. грн;

-          чисті страхові виплати зросли на 27% і становлять майже 3,0 млрд. грн;

-          страхові резерви зросли на 18% і становлять понад 16,2 млрд. грн.

Більш детальний аналіз показує, що головний фактор такого росту – стрімка інфляція. Статистика ринку в кількості проданих полісів виглядає інакше. Наприклад, ОСЦПВ та КАСКО, які за обсягами страхових премій складають відповідно 31,4% та 25,4% від всього ризикового ринку страхування фізичних осіб, суттєво впали за кількістю укладених договорів страхування.

Показник

І півріччя 2014 року

І півріччя 2015 року

Динаміка

тис. од.

тис. од.

%

Кількість укладених договорів страхування з фіз. особами страхування наземного транспорту (КАСКО)

113,0

71,6

-41,4

-36,6

Кількість укладених договорів страхування ОСЦПВ за внутрішніми договорами

3 556,1

3 175,9

-380,2

-10,7

 

Ситуація залишається складною на всіх фінансових ринках. На них продовжують впливати ряд негативних зовнішніх та внутрішніх чинників. Серед них: АТО на сході країни, окупація частини території України, девальвація та інфляція, зростання числа банкрутств банків, погіршення ділової активності підприємств, валютні обмеження на ринку, обмеження доступу до ринків перестрахування, наявність прихованих банкрутів серед страховиків, суперечливе законодавство та ще ряд інших.

Разом з тим фінансовий сектор має великий потенціал. Реформи, які вже розпочато в 2015 році, спрямовані на розкриття цього потенціалу, оздоровлення та розвиток фінансових ринків.

Цільовою командою з реформування фінансового сектору України у складі представників регуляторів фінансового та банківського ринків, а також профільних організацій була підготовлена Комплексна програма розвитку фінансового ринку України на 2015-2020 роки. Нацкомфінпослуг стала активним учасником команди реформ та в її рамках очолила наступні проекти:

-          Захист активів небанківських фінансових установ.

-          Кредитні спілки та лізингові компанії.

-          Посередники у фінансовому секторі.

-          Страхування.

-          Пенсійне забезпечення. Відповідальним за впровадження 2-го рівня пенсійної системи є Мінсоцполітики, при цьому Нацкомфінпослуг бере участь в обговоренні законопроекту.

Комісія розробляє проект внесення змін до Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» та Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», щодо  запровадження механізму відновлення платоспроможності учасників ринку небанківських  фінансових послуг та виведення  неплатоспроможних учасників з ринку через процедуру банкрутства.

Ще одним із важливих кроків до очищення страхового ринку стала нова редакція «Положення про обов’язкові критерії та нормативи достатності, диверсифікованості та якості активів страховика». Основна мета Положення – скоригувати інвестиційну політику страховиків у бік розміщення коштів у ліквідні, більш безпечні активи, інвестування в розвиток української економіки (банківський сектор з інвестиційним рейтингом АА і вище, державні цінні папери тощо).

За оцінкою звітних даних страховиків за перше півріччя 2015 року норматив щодо представлення коштів страхових резервів не виконали б 130 страховиків (за діючими вимогами законодавства – 30), норматив достатності активів – 48.

«Ціна питання» для виконання нових нормативів – докапіталізація страхового ринку на 1-1,5 млрд. грн якісних прийнятних активів.

За 9 місяців 2015 року Нацкомфінпослуг анулювала ліцензії понад 30 страховикам, переважна більшість з прийнятих рішень приймались як застосування заходів впливу за невиконання розпоряджень Нацкомфінпослуг, менше – у зв’язку із нездійсненням страхової діяльності протягом останніх 12 місяців. Всього з 01.01.2015 по 30.09.2015 страховим компаніям було анульовано 404 ліцензій, тимчасово призупинено 143, а видано нових 157 ліцензій.

з 20 липня 2015 року до Нацкомфінпослуг перейшли функції Координаційної Ради МТСБУ та вже було проведено перші два засідання з питань виконання функцій Координаційної ради МТСБУ.

Важливими напрямками діяльності Нацкомфінсполуг у 2015 році стали захист прав споживачів фінансових послуг та дерегуляція фінансових ринків.

До Нацкомфінпослуг за 9 місяців 2015 надійшло 4 734 скарги, звернень від фізичних та юридичних осіб (далі – скарги) на дії суб’єктів нагляду. Загальний обсяг виплат страхового відшкодування страховими компаніями за результатами розгляду Нацкомфінпослуг скарг станом на кінець вересня склав 37 072 199 грн. За такий самий період 2014 року надійшло 8 304 скарги, а загальний обсяг виплат за результатами розгляду регулятором скарг склав 37 142 120 грн. При тому що кількість скарг в 2015 році знизилася майже в 2 рази, сума виплат споживачам фінансових послуг після втручання Нацкомфінпослуг склала так само близько 37 млн. грн, що свідчить про підвищення ефективності процесу по роботи зі зверненнями громадян.

Було спрощено та оптимізовано наступні процеси:

1. Скорочено строки розгляду документів (в першу чергу скарг, звернень громадян), розгляду справ про правопорушення та правозастосування:

  • загальний період від надходження скарги, звернення громадянина до усунення суб'єктом нагляду порушень скорочено в 2 рази;
  • період від складання акту про правопорушення до розгляду справи та прийняття рішення на Комісії скорочено в 4 рази;
  • строк для усунення порушень зменшено на 10 - 30 днів.

2. Запроваджено єдиний уніфікований підхід до фіксації виявлених порушень.

3. Запроваджено оприлюднення на сайті Нацкомфінпослуг рішень Комісії за результатами розгляду справ про правопорушення та інформаційних повідомлень для учасників ринку.

4. Розпочато комплексну роботу по боротьбі з кредиторською заборгованістю на прикладі 15 страхових компаній, які є першим по кількості скарг громадян. Заявлена цими страховиками кредиторська заборгованість за договорами страхування перед страхувальниками станом на кінець серпня – 15 879 120 грн, станом на кінець вересня вже сплачено (погашено) – 5 800 100 грн.

5. Спрощено порядок реєстрації договорів перестрахування та діяльності з укладання договорів перестрахування з нерезидентами.

Спрощення та дерегуляція процедури ліцензування страхової діяльності відбулися з прийняттям Закону України «Про ліцензування видів господарської діяльності» (набрав чинності 28.06.2015), а саме: рішення про видачу ліцензії скорочено до 10 роб. днів; рішення про відмову у видачі ліцензії - 10 роб. днів; рішення про залишення заяви без розгляду - 3 роб. дні; рішення про анулювання ліцензії (за заявою) - 5 роб. днів. Попередній строк для кожного з цих рішень був по 30 календарних днів.

Виключено необхідність отримання ліцензії в паперовому вигляді, виключено процедури переоформлення ліцензії, суттєво скорочено перелік документів, які подаються для отримання ліцензії.

Електронна адреса для довідок та питань zmi@nfp.gov.ua.